Jak děláme wow efekt pomocí mockupů

20. 3. 2015
Autor: Jan Beneš

Chcete udělat dojem na klienta? Chcete, aby byl z Vašich návrhů nadšen? Chcete, aby měl lepší představu, jak bude finální grafika vypadat po realizaci? Využijte jednoduše výhody Mock-Upů. Vaše návrhy tak dostanou šťávu.

Asi jste se s termínem mockup (Mock-Up) již někde setkali, zaslechli jej nebo viděli. Samotný výraz má několik významů, např. ve vývoji softwaru tak nazýváme drátěný model návrhu aplikace, v průmyslu model produktu atd. My si ale popíšeme mockupy pro prezentaci grafických návrhů. V podstatě tedy modely grafických návrhů.

Jistě jste stejně jako my někdy řešili, jak navrženou grafiku prezentovat klientovi. Poslat např. návrh vizitek v PDF v rozměrech vizitky je sice pěkné a texty jdou snadno přečíst, ale o skutečné velikosti nebo vyznění vizitky toho klientovi mnoho neřekneme. Pokud chceme, aby ta stejná vizitka udělala na klienta dojem, použijeme mockup!

Jak takový mockup vypadá?

Na obrázcích vidíte, jak stejné vizitky vypadají v 2D návrhu...

mockup_ukazka_2d_afa---

...a jak ji prezentujeme pomocí mockupu. Rozdíl je zřejmý na první pohled.

mockup_ukazka_pouziti---

Některé mockupy si navíc mohou hrát i s hloubkou ostrosti a pak mohou být některé texty nečitelné. Proto klientovi neposíláme samotný mockup, ale i návrh, který je důležitý pro textovou korekturu.

Jak mockup použít?

Je to jednoduché. Mockup je v podstatě zdrojový soubor Photoshopu, zpravidla 3D model, který obsahuje tzv. Smart objekty. Do nich stačí vložit navrženou grafiku (vektorovou nebo rastrovou). Otevření Smart objektu provedeme dvojklikem na vrstvu Smart objectu. Ta se automaticky promítne do modelu, jakmile do Smart objektu vložíme grafiku a uložíme. Smart objekt si v sobě totiž nese všechny efekty a transformace, které na něm byly provedeny. Ty se aplikují na námi vloženou grafiku a zobrazí v modelu. Tím dosáhneme toho, že grafika vypadá, jako bychom ji skutečně vyfotili.

Označení Smart objektu ikonou ve Photoshopu.

mockup_photoshop---

Kde mockupy získat?

Prvním a pracnějším způsobem je, si jej sami vytvořit. Ať již z 3D modelu nebo fotografie.

Druhým způsobem, který používáme častěji, je si stáhnout mockup z internetu. Existuje mnoho free mockupů kolujících na internetu, které nejsou špatné. Ale za opravdu kvalitní mockupy je třeba zaplatit. Částky nemusí být nijak astronomické, zpravidla se jedná o jednotky až desítky dolarů. A to se vzhledem ke zvýšení kvality prezentace určitě vyplatí. Některé dokonce obsahují i návod k použití.

Free mockupy lze nalézt např. na:

http://freebiesbug.com/psd-freebies/mockups-psd-freebies/

http://www.pixeden.com/psd-mock-up-templates

http://graphicburger.com/mock-ups/

http://pixelbell.com/free-psd-mockups/

http://www.deviantart.com/resources/

http://www.psdmockups.com/

My je ovšem daleko častěji nakupujeme na:

http://www.graphicriver.net/

Nebo můžete hledat na internetu. Pokud hledáte např. neplacené mockupy na vizitky, do Googlu jednoduše zadáte "business card mockup free". Naleznete jich tak nepřeberné množství.

Pokud najdete nebo používáte nějaký další server s mockupy, podělte se o něj v diskuzi.


Sdílejte článek

Líbí se vám obsah?

Zadejte svůj e-mail a budete vždy jako první informováni o novém článku.

Máme zkušenosti a znalosti.

Poptejte nás.

Zavolejte
+420 730 871 499

Napište
hello@b-m.cz